Fajita Nedir? - Porsi10

Fajita Nedir?

fajita nedir

Türk mutfağında son yıllarda çok daha fazla popüler olan “fajita”  , İspanyolca’da “etin en güzel bölümü” anlamına gelmektedir. Dana eti kullanılarak yapılan bu yemekte genelde bonfile et tercih edilir.

Eğer siz de acı ve baharat severlerdenseniz, Meksika mutfağına bir şans vermeniz gerekir. Bizim kültürümüze yakın pişirme teknikleri kullanıldığından, Türk yemeklerinden vazgeçmeyenler için bile güzel bir alternatif olacaktır.

Fajita aslında; Amerika (Teksas) ile Meksika mutfağının birleşiminden (Tex-Mex) ortaya çıkan jülyen kesilmiş ızgara etin, buğday ya da mısır unuyla yapılmış tortilla ile birlikte ikram edilmesiyle meşhur olmuş bir lezzettir. Ortaya çıkış hâli dana eti ile özellikle bonfile etten olmasına rağmen, gelişen mutfak kültürleriyle birlikte günümüzde dana eti haricinde tavuk, karides ve hatta domuz etiyle yapılan farklı halleri de bulunmaktadır.

Sunum çeşitliliği nedeniyle özellikle restoranlarda; jülyen kesilmiş tavuk eti, soğan ve değişik renklerdeki dolmalık biberler birlikte pişirilerek servis edilmektedir. Fajitanın bu şekline yalancı fajita da denir. Tavuk etinin jülyen doğranması ve sebzelerle pişirilme biçiminden gelir. Yanında en çok tercih edilen soslar; avokado sosu, salsa sosu ve kremalı soslardır.

Fajita, pratik sayılan yemekler arasında olmasına rağmen,  muhteşem lezzetli bir yemektir. Akşam yemeği yerine ya da sıradan bir geceyi renklendirmek için yapılabilir.

Tıpkı fajita gibi Meksika’dan ilham alınan tariflerde genellikle, fajita gibi elinizin altında olacak malzemeler değerlendirerek yapılır.

Fajitanın en çok beğenilen konseptleri , meze gibi lezzetli bir başlangıç olarak kullanılması ya da bol miktarda salsa ve kremalı sos ile servis edilmesidir.  Öyleyse sizin için hazırladığımız, fajitanın yanında sunulabilecek Meksika’dan ilham alan seçeneklere göz atalım:

Fajitayı tek başına ana yemek olarak servis edebilirsiniz. Fakat yanına bir şeyler ekleyerek sunmak daha şık ve lezzetli bir sunum haline dönüşecektir. En iyi seçenek belki de kişnişli misket limonlu pirinç olacaktır. Daha değişik bir lezzet arayanlar ise yanına siyah fasulye veya pico de gallo tercih edebilirler.

Eğer Fajita’nın yanında kültürümüze ait bir şeyler sunmak isterseniz yoğurtlu veya patlıcanlı mezeleri tercih edebilirsiniz. Patlıcan ezmesi, haydari, yoğurtlu semizotu salatası güzel seçenekler olacaktır.