Ordövr Tabağı Nasıl Olmalı? - Porsi10

Ordövr Tabağı Nasıl Olmalı?

ordövr tabağı nasıl olmalı

Ordövr, Fransızca kökenli bir kelime olup “esas yemeğin dışında” anlamına gelmektedir. Sıcak ve soğuk olarak servis edilebilen ordövr tabağı, ülkemizde bilinen ismiyle meze tabağıdır. Yemekten önce doyurucu olarak değil, iştah açması amacıyla tüketilir. Genellikle yedi ve on iki arası çeşitle ikram masalarında bulunur. Ülkeden ülkeye çok fazla çeşitlilik ve farklılık gösterir.

Soğuk ordövrler için; pateler, füme balıklar ve etler, çeşitli salatalar, mayonezli yumurta, midye dolması, midye salatası, kabuklu deniz mahsulleri kokteyli, ıstakoz salatası, kavun, havyar, tarama, lakerda, çeşitli zeytinyağlılar gibi bir çok örnek verilebilir.

Sıcak ordövrler içinse; börek çeşitleri, hamur işleri, peynir sufle, volovan, patates kroket, bauche (büşe), ravyoli, Arnavut ciğeri, ıstakoz ızgara, deniz mahsulleri, midye tava vb. en yaygın örneklerinden.

 

Ordövr tabağı hazırlarken özellikle dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar şunlardır :

 

  •  Ordövr tabağının görseli en az lezzeti kadar önemlidir. Bu yüzden ana yemek kadar üstüne düşünülmeli ve yemek masasında görsel şölen yaratacak şekilde hazırlanmalıdır.

 

  •  Sıcak ya da soğuk fark etmeksizin ordövr tabağının tazeliği önemlidir. Servis etmeye yakın bir zamanda hazırlanması gerekir ve bayatlamaması için de iyi muhafaza edilmelidir.

 

  •  Ordövr tabakları; birkaç çeşidin bir arada olduğu karışık tabak halinde veya tek tek ayrı yiyecekler şeklinde servis edilebilir. Karışık bir ordövr tabağı hazırlanacaksa her çeşitten azar azar olacak şekilde konulmalıdır. Çok konulduğunda konuk daha ilk yemekte karnını doyurup diğer yemekleri yiyemeyecektir.

 

  •  Menüde çorba bulunuyorsa; çorbadan önce soğuk, çorbadan sonra sıcak ordövr tabağı servis edilmelidir. Nadiren de olsa soğuk çorba, ordövrle birlikte aynı menüde yer alabilir. Böyle bir durumda soğuk çorba ilk verilen yemek olmalıdır.

 

Göze hitap etmesi ve estetik durması amacıyla şık sunum tabakları ve büyük servis kaşıkları kullanabilirsiniz.

 

Porsi10 Gurme lezzet yelpazesinden içli köfte, paçanga böreği, mac and cheese ve çıtır humus çeşitlerimizle sizde ailenize ve sevdiklerinize hazırlayacağınız sıcak ordövr tabaklarınızda hem lezzeti hem de şık bir sunumu yakalayabilirsiniz.