Yılbaşı Akşamı İçin 3 Pratik Lezzet - Porsi10
Category
pratik lezzetler
Tags
christmast, yılbaşı
About This Project

Mısır Sofralarınız İçin Pratik ve Gerçek

Yılbaşı günleri birçok kişi için belki de yılın en değerli zamanlarından biri. Ailenizi ve dostlarınızı bir araya getiren bu özel günde sofranızda her damağa hitap edecek çeşitli lezzetler olsun isteyebilirsiniz. Bu çeşitli lezzetleri hazırlamak ise sizin için yorucu olabilir. Biz, siz bütün vaktinizi ve enerjinizi sevdiklerinize ayırın diye en pratik, en lezzetli ve en doyurucu tariflerimizi bir araya getirdik.

 

Gurme Mac & Cheese

Küçükten büyüğe sofranızdaki herkesi lezzetiyle mutlu edecek olan bu tarif, sizi de görünümüyle memnun edecek. Çıtır dış kaplamasının içinde yumuşacık makarnası ve kremsi peyniriyle Gurme Mac & Cheese toplarının hazırlanışı için kendinizi yormanıza gerek yok. Derin bir tavanın içine döktüğünüz yağı kızdırın ve daha sonra dondurulmuş halde bulunan Mac & Cheese toplarını kızmış yağın içine atın. 3-4 dakika boyunca kızartın. Dışı altın rengini aldığında yağın içinden çıkarıp servis tabağınıza alın. Lezzetini arttırmak için yanına farklı sosları ekleyerek servis edebilirsiniz.

 

Gurme İçli Köfte

Kalabalık yılbaşı sofralarınızda misafirleriniz yüzünü güldürecek bir diğer tarifimiz: içli köfte! Geleneksel lezzetlerimizden biri olan içli köfte, lezzeti kadar zorluğuyla da bilinir. Gurme İçli Köfte, gevrek dış katmanın içinde bulunan bol kıymalı ve bol cevizli zengin iç harcıyla sevdiklerinizin damağında iz bırakacak. Pratikliğiyle de sizin işinizi kolaylaştıracak. Çözülmesini beklemeden Gurme İçli Köfte’yi kızdırdığınız yağın içine atın. 5 dakika boyunca çevirerek kızartın. Kısa sürede hazır olan içli köfteleri servis tabağınıza alın. Muazzam şekliyle göz dolduran Gurme İçli Köfte’leri birkaç dilim limon ve bir parça maydanozla sevdiklerinize en şık haliyle sunabilirsiniz

 

Gurme Çıtır Humus

Lezzetinden ödün vermeden pratikliğiyle sizi şaşırtacak tariflerimizden biri tabii ki Gurme Çıtır Humus! Dilerseniz misafirlerinize yemekten önce sunabileceğiniz bir aperatif dilerseniz yemekten sonra, geri sayımı beklerken ikram edebileceğiniz atıştırmalık… Nohut, tahin ve çeşitli baharatlarla harmanlanan humusu taze ve yeşil sebzelerle buluşturup sizler için lokmalık toplar haline getirdik. Lokmalık çıtır humusları yemesi en az yapması kadar kolay.  Dondurucudan çıkarttığınız çıtır humus toplarını çözülmesini beklemeden kızmış yağa atın. Dış katmanın altın rengini aldığını gördüğünüzde yağını süzün ve tabağınıza alın. Birkaç kaşık süzme yoğurt ve limon kabuğu rendesiyle yaptığınız lezzetli sosunuzla servis etmeye hazır hale getirin. Afiyet olsun!