Sarımsaklı Patates Püresi Tarifi - Porsi10

Sarımsaklı Patates Püresi

sarımsaklı pratik patates püresi

Bol kremalı sarımsaklı patates püresi yemek ister misiniz? Pürenin o pürüzsüz kıvamını düşününce bile acıktığınızı hissediyor gibiyiz. Bu mükemmel sarımsaklı pürenin tadı damaklarınızda kalacak. Elinizde olması gereken malzemeler ise sadece Porsi10 Dondurulmuş Pratik Patates Püresi, bol miktarda tereyağı, sarımsak ve krema. Bu tarif, özel günlerde de gündelik hayatta da kullanılabilecek lezzetli bir besin olarak tarifleriniz arasında yer edinecek.

Her bireyin kendine özgü püre yapma yöntemi vardır. Herkes kendi damak zevkine göre bu patates püresini tatlandırabilir. Kimisi  baharatlarla zenginleştirirken kimisi ise sarımsakla lezzetlendirir. Mükemmel sarımsaklı patates püresini tatmanız için belirlenmiş önemli adımları uygulamanız gerekir.

 

En İyi Sarımsaklı Patates Püresi İçin İpuçları

 

Patates püresi yapmak aslında basit bir süreç gibi algılanır. Ancak nefis sarımsaklı patates püresini yapmak özen gerektirir. Tüm uğraşlarınıza rağmen yine de tam kıvamında ve tadında patates püresi elde edemediğinizde tüm zahmetiniz de boşa gidebilir. Bu nedenle pratik sarımsaklı bir patates püresi yapmayı sizin için hem eğlenceli hem de en pratik hale getirdik.

 

MALZEMELER

 

sarımsaklı patates püresi

  • 1 paket Porsi10 Dondurulmuş Pratik Patates Püresi
  • 4 yemek kaşığı krema
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 yemek kaşığı süt
  • Birkaç diş sarımsak (isteğe göre artırılabilir)
  • İsteğe göre tuz ve baharatlar

 

Bu püreyi damaklarınızla buluşturmak için birkaç ipucumuz var:

–  En önemli püf noktası elbette Porsi10 Pratik Patates Püresi kullanmak. Her pakette aynı lezzeti aynı kıvamı ve aynı kaliteyi bulacağınız nefis Porsi10 Pratik Patates Püresini hazırlamak için 2-3 dakika ayırmanız yeterli.

Ürün  +4 ° C’de (buzdolabında) 1 gün bekletilerek çözündürülür. Çözünen ürün ambalajından çıkarılarak tavada veya tencerede orta ateşteki ocakta 2-3 dakika ısıtılır.

Bir diğer ipucu ise tereyağı ve kremadır. Ilık olan patateslere kolayca karışarak onların daha yumuşak olmasını sağlar. Bu da ağızda adeta dondurma gibi erimesine sebep olur.

En önemli ve aynı zamanda en son ipucu olan bir diğer malzeme ise sarımsaktır. Dilimlediğimiz sarımsakları rondodan geçirdikten sonra püremize ekliyoruz. Sarımsağın damağımızda bıraktığı o mükemmel tat günlerce aklınızdan silinmeyecek!

– Son olarak bir yemek kaşığı süt ile isteğinize göre tuz ve baharatları ekleyerek servis yapabilirsiniz.

Bu malzemeleri kullanarak harika bir püre yapabilirsiniz. Hem tok tutar hem de size mükemmel bir damak zevki verir. Yapmanız gereken tek şey bahsettiğimiz adımları takip ederek lezzeti benzersiz bir sarımsaklı patates püresi hazırlamak.