Tereyağlı Pirinç Pilavı

Türk mutfağının ritüel nitelikli yemek türlerinden birisi olan tereyağlı pirinç pilavı, törensel yemeklerden gündelik sofralarımıza kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Türkiye’de “pilav” denildiğinde ilk akla gelen pirinç pilavıdır. Bu nedenle her dönem özel bir statüye sahip olmuştur.

Pilavın geçmişten günümüze asırlarca süregelen bir lezzet yolculuğu vardır. Özellikle Osmanlı saray mutfağında, incelikli lezzetlere sahip pilav sunumlarının törensel nitelikler taşıdığı bilgisi bulunmaktadır. Pilavı; çorbaların, et ve sebze yemeklerinin, dolmaların, meyve ve tatlıların arkasından sofraya getirilir ve yemek pilavla tamamlanırmış. Halen Türkiye’nin bazı bölgelerinde uygulanan bu gelenek güncelliğini korumaktadır. Yemeğin bitiminde sofraya getirilen büyük bir tabak dolusu pilav “söz kesen” adını alır ve yemeğin sona erdiğini sembolize etmektedir.

Üzerine bir kaşık dolusu sulu nohut veya fasulye dökülmüş, buharı tüten sıcak pilavın tadına doyum olmaz. Ayrıca, yanında ayran, yoğurt, salata ile tek porsiyon yemek olarak da yenilebilmektedir. Özellikle tencere yemekleri adı verilen sulu yemeklerimizin, kebap türlerimizin de tamamlayıcısıdır. Türk mutfağının en bilinen lezzetlerinden olan tereyağlı pirinç pilavı, Porsi10 lezzeti ile sofralarınızın vazgeçilmezi olacak, pratikliği ile sizlere zaman kazandıracak.

Tereyağlı Pirinç Pilavıyla Ne Yenir ?

Tereyağlı pirinç pilavının yanına Porsi10 lezzetlerinden İmam Bayıldı veya İslim Köfte‘yi  eklemek muhteşem bir akşam yemeğinin dayanılmaz lezzetiyle sizi buluşturacaktır. Küçük büyük herkesin severek tüketeceği bir yemek olan pirinç pilavını Porsi10 kalitesi ve güvencesiyle gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Enerji ve Besin Ögeleri 100 g için
Enerjı kj/kcal900/215
Yağ (g)7,1
Doymuş Yağ (g)1,2
Karbonhidrat (g)34,1
Şekerler (g)0
Lif (g)1,6
Protein (g)3,1
Tuz (g)1

İçindekiler

Su, Pirinç, Ayçicek Yağı, Tuz, Tereyağı (Pastörize Edilmiş İnek Sütü Kreması, Tereyağ Kültürü )error: Content is protected !!