Zeytinyağlı Kuru Patlıcan Dolma - Porsi10

Zeytinyağlı Kuru Patlıcan Dolma

Geleneksel Türk mutfağı ve Osmanlı saray mutfağında ekşili dolma olarak da bilinen zeytinyağlı kuru patlıcan dolması; Porsi10 kalitesi ve usta şeflerinin sunumuyla sofralarınızı şenlendirecek. Güneşte özenle kurutulmuş patlıcanların bol çeşnili iç harçla doldurulmasıyla, yaz mevsiminin kokusunu bir Porsi10’da tabaklarınıza taşıyan tam bir lezzet şöleni. Kurutulan patlıcanlar; pirinç, soğan, limon ve zeytinyağı ile mükemmel bir şekilde bütünleşerek son derece lezzetli ve doyurucu bir yemeğe dönüşmekte.

Güneydoğu Anadolu mutfağının da köşe taşlarından olan zeytinyağlı kuru patlıcan dolmasını Porsi10 pratikliği ile ister ılık, isterseniz soğuk olarak tüketebilirsiniz. Porsi10 Zeytinyağlı Kuru Patlıcan Dolması; hem ana yemek, hem garnitür ve aynı zamanda soğuk meze olarak her öğünde servis edebileceğiniz alternatif bir besin çeşidi olacaktır. Bir Porsi10 Zeytinyağlı Kuru Patlıcan Dolması, günün her saatinde besleyici ve doyurucu olduğu kadar, hafifliğiyle vazgeçemeyeceğiniz Porsi10 lezzetlerinden birisi olacaktır.

Zeytinyağlı Kuru Patlıcan Dolması İle Ne Yenir?

Zeytinyağlı Kuru Patlıcan Dolmasının yanına Porsi10 Gurme İçli Köfte  veya Porsi10 Gurme Paçanga Böreği‘ni de ekleyerek  tadına doyulmaz akşam yemekleri veya ikram tabakları hazırlayabilirsiniz. Porsi10 ürünleri, size zaman kazandırarak, sofralarınızda göz doldurucu ve pratik lezzet çeşitleri olacaktır.

Enerji ve Besin Öğeleri100 g için
Enerjı (kj /kcal)1291/309
Yağ (g)10,1
Doymuş Yağ (g)1
Karbonhidrat (g)35,9
Şekerler (g)7,9
Lif (g)20,9
Protein (g)8
Tuz (g)1

İçindekiler

Kurutulmuş Patlıcan (%28,4), Su, Kuru Soğan, Pirinç, Ayçiçek Yağı, Domates Salçası, Limon Suyu, Tuz, Maydanoz, Dereotu, Zeytinyağı (%0,4), Kırmızı Pul Biber, Kimyon, Karabiber, Kuru Nane