Zeytinyağlı Kuru Patlıcan Dolması

Geleneksel Türk mutfağı ve Osmanlı saray mutfağında ekşili dolma olarak da bilinen kuru sebzelerden yapılan dolmaları daha önce denemediyseniz sıkı durun Porsi10 kuru patlıcan dolması ile muhteşem bir lezzet şöleni sizi bekliyor! Zeytinyağlı kuru patlıcan dolması, dolma çeşitleri arasında Türk mutfağının eşsiz bir lezzetidir.

Güneydoğu Anadolu’da sıkça yapılan kuru dolma tariflerinin de en çok tercih edileni olan zeytinyağlı kuru patlıcan dolmasını ılık ve soğuk tüketebilirsiniz. Özellikle yöresel yemeklere ilgi duyan kişilerin en özel yemeklerinden birisidir.

Bu dolmanın ana malzemesi olan patlıcanlar, hasat mevsiminde bol olduğunda iç kısmı oyularak ve ipe dizilerek mevsim dışında kullanılmak üzere güneşte kurutulur. Kurutulan bu patlıcanlar; pirinç, soğan, limon ve zeytinyağı ile mükemmel bir şekilde eşleşerek son derece lezzetli ve doyurucu bir yemeğe dönüşür.

Zeytinyağlı kuru patlıcan dolması hem ana yemek, hem garnitür ve aynı zamanda soğuk meze olarak her öğünde kullanabileceğiniz alternatif bir yemek çeşidi olacaktır.

Zeytinyağlı Kuru Patlıcan Dolmasıyla Ne Yenir ?

Zeytinyağlı Kuru Patlıcan Dolmasının yanında Gurme Avcı Böreği veya Gurme Paçanga Böreği‘nin yerini almasıyla tadına doyulmaz yemek masaları kurabilirsiniz. Porsi10 lezzetleri, size zaman kazandırarak pratik ve leziz sofraların baş tacı olacaktır.

Enerji ve Besin Öğeleri 100 g için
Enerjı (kj /kcal)1291/309
Yağ (g)10,1
Doymuş Yağ (g)1
Karbonhidrat (g)35,9
Şekerler (g)7,9
Lif (g)20,9
Protein (g)8
Tuz (g)1

İçindekiler

Kurutulmuş Patlıcan (%28,4), Su, Kuru Soğan, Pirinç, Ayçiçek Yağı, Domates Salçası, Limon Suyu, Tuz, Maydanoz, Dereotu, Zeytinyağı (%0,4), Kırmızı Pul Biber, Kimyon, Karabiber, Kuru Naneerror: Content is protected !!